
Herkutellaan ystävänpäivänä!
Ystävänpäivää vietetään 14. helmikuuta. Tällä ohjeella hemmottelet ystävää vaikka ympäri vuoden! Ohjeen on laatinut Tuula Jokinen Pirkanmaan allergia- ja astmayhdistyksestä. Yhdistyksen ruoka-allergianeuvonta on valtakunnallinen jäsenetu kaikille yhdistystemme jäsenille.
Ystävänpäiväpulla
gluteeniton, maidoton
2 kananmunaa
2,75 dl soijajuomaa
2 pss kuivahiivaa
1 pkt Farina Pulla-ja munkkijauhoseos
100 g sulatettua maidotonta margariinia
0,5 dl tapiokatärkkelystä
Väliin ja päälle
1 dl vispautuva soijavalmiste
50 g tummaa suklaata sulatettuna
1 rkl tummaa kaakaojauhetta
1. Vatkaa munat kättä lämpimämpään (42 °C) soijajuomaan, lisää hiiva.
2. Vatkaa joukkoon jauhoseos. Anna vetäytyä lämpimässä peitettynä 30 min niin, että taikina tiivistyy.
3. Sulata voi ja lisää taikinaan. Vaivaa taikina hyvin. Lisää vaivauksen aikana tapiokatärkkelys, niin rasva imeytyy taikinaan paremmin.
4. Pyörittele pyöreiksi pulliksi tai laita tapiokatärkkelystä leivinalustalle ja kauli vajaan sentin paksuiseksi levyksi ja ota piparkakkumuotilla esim. sydämenmallisia pullia. Kohota lämpimässä peitettynä n. 40 minuuttia.
5. Paista 175°C kiertoilmauunissa n. 10 minuuttia sydänpullia (pieniä ihan muutama minuutti), n. 13 minuuttia pyöreitä pullia.
6. Ota osasta sydänpullia keskusta pois pienemmällä sydänmuotilla.
7. Vatkaa soijakerma vaahdoksi ja lisää siihen kaakaojauhe. Halutessasi lisää myös hieman hienoa sokeria.
8. Laita kermavaahtoa ehjän sydänpullan päälle ja laita kerman päälle reiällinen sydänpulla.
9. Sulata tumma suklaa ja täytä pieni sydänreikä suklaalla. Pienet sydämet voit kastaa sulaan suklaaseen.
10. Suklaan tilalla voit käyttää paistonkestäviä marmeladeja.